Schyłek lata

Wrześniowy ogród nie zawsze przypomina ukwieconą łąkę, a już naprawdę nie pamiętam kiedy udało mi się doczekać tylu świeżutkich i jędrnych pączków wraz z zastaniem jesieni. 

Tegoroczne lato było bardzo łaskawe dla ogrodu, jakby matka natura wiedziała, że niczym słonica tulałam się pomiędzy rabatami - z wielkim brzuchem, spuchnięta i wkurzona na temperatury, czekając do lipca na narodziny naszej najmłodszej gwiazdeczki. Nie było szans biegać z konewką i ratować roślin, nie używałam też żadnej chemii do oprysków, a o plewieniu nawet nie wspomnę, bo nachylanie się do parteru w dziewiątym miesiącu wyglądało naprawdę komicznie. Swoją drogą.. sąsiedzi musieli mieć niezły ubaw widząc mnie gimnastykującą się z aparatem.. przecież zdjęcia same się nie zrobią ;P

Po porodzie mimo największych chęci nie udało się od razu wrócić do aktywności wziętego ogrodnika.. Wszytko rosło i nabierało łąkowego (czyt. zachwaszczonego) wyrazu. Dopiero końcówką wakacji udało mi się doprowadzić słoneczne rabaty do przyzwoitego wyglądu. Mimo całego zaniedbania z mojej strony rośliny przetrwały w niezłej kondycji. a schyłek lata okazał się być przepełniony zapachem róż, które akurat we wrześniu postanowiły zaszczycić mnie powtórką  kwitnienia. Wraz z pierwszym dniem października  przedstawiam zwięzłe podsumowanie minionego miesiąca.

ogrod

Hibiskus bylinowy Old Yella postanowił zakwitnąć dopiero we wrześniu.. może wina gąszczu, wśród którego przyszło mu rosnąć, a może kwestia braku odpowiedniego nawodnienia. Koniec końców Hibiskusy te nazywa się błotnymi lub bagiennymi.

hibiskus

Róże wciąż prezentują się nienagannie, co jest dla mnie ogromnym zaskoczeniem biorąc pod uwagę brak jakichkolwiek oprysków przeciw grzybiczych. Zaczynam wątpić w sens tych oprysków. Nie widzę różnicy między ubiegłym rokiem, kiedy stosowałam dedykowaną chemię, a tym sezonem kiedy darowałam sobie wszelkie zbędne kontakty z opryskami.

Lichfield AngelLichfield Angel

Lichfield AngelLichfield Angel

MariatheresiaMariatheresia

Crocus RoseCrocus Rose

Comtesse de SegurComtesse de Segur

PastellaPastella

Queen of SwedenQueen of Sweden

First Lady & Graham ThomasFirst Lady & Graham Thomas

OthelloOthello

Zakwitły zwiastuny jesieni - Zimowity. Ktoś mi kiedyś powiedział, że  podobno pierwszych przymrozków możemy się spodziewać cztery tygodnie po zakwitnięciu tych kwiatów.. oby to był tylko jeden z przesądów, bo pierwsze kępki zimowitów zakwitły w połowie września..

zimowit

Zimowit

 Oczywiście nie byłoby przydomowego ogrodu bez owoców. Chluba Pana Męża :)

 winorośl

 Na koniec zostawiłam sobie przyjemniaczka. Baaaardzo nie lubię pająków.. co innego pajęczyny. Jesienny wysyp pająków to jednocześnie skaranie i okazja do ciekawych zdjęć. Bardziej fotogenicznych sieci nie można sobie wyobrazić.

pajeczyna