Dieter Muller

Zapach, szyk i elegancja. Niesamowita róża, która w czasie swojego kwitnienia roztacza wokół siebie prawdziwy blask arystokracji..

 

Dieter Muller, znana również pod nazwą Soeur Emmanuelle to kreacja Delbarda z 2004r. Trzy lata temu zachwyciła mnie swoimi kwiatami u jednej z ogrodniczek na Forum Ogrodniczym*. Jeszcze tego samego roku znalazłam dla niej odpowiednie miejsce i zamówiłam ładną sadzonkę, która odwdzięczyła się zaledwie dwoma kwiatami. Nie muszę chyba dodawać, że byłam rozczarowana i.. hmn.. wkurzona, bo krzew fajnie przyrastał i na zdrowy rozsądek, powinien wytwarzać sporo pączków kwiatowych. Pocieszałam się stwierdzeniem, że nie ma tego złego - duży krzew to moc kwitnienia w przyszłym sezonie.

Dieter Muller (Soeur Emmanuelle)

Niestety zima 2016/2017 załatwiła mi sporo krzewów, a wśród strat była również róża Dieter Muller, która zachowała jedynie JEDNO żywe oczko. Rok 2017 był więc rokiem rekonwalescencji. Na kolejną zimę byłam już konkretnie przygotowana i róża poza kopczykiem dostała osłonę przed mroźnym wiatrem w postaci kapturka z agrowłókniny. Dopiero obecny sezon pokazał z jakim cudeńkiem mamy do czynienia.

Dieter Muller (Soeur Emmanuelle)

Kwiaty duże, średnicy około 10 cm bardzo mocno napakowane płatkami, kolor różowy, ale w fazie pączka niemal czarny. Zapach.. cóż, najlepsze zostawiłam sobie na deser, bo zapach - klękajcie narody! - bardzo mocny, intensywnie korzenny, podobno można w nim poszukiwać nut lawendy lub kadzidła. Prawdziwa uczta dla nosa. Jeśli  dołożyć do tego całkiem niezłą powtarzalność kwitnienia i odporność na choroby, otrzymujemy odmianę naprawdę wartą trudu poszerzenia dla niej rabaty ;P

Dieter Muller (Soeur Emmanuelle)

Na koniec jeszcze krótko o pokroju. Nie wiem jak w innych ogrodach, ale mój krzew rośnie raczej w górę niż w szerz. Róża stworzyła zwarty krzak wysokości ok 1.3 m zbudowany z długich, raczej słabo rozkrzewiających się pędów. Zobaczymy co z tego wyniknie w przyszłym sezonie :)

Dieter Muller (Soeur Emmanuelle)

Dieter Muller (Soeur Emmanuelle)

Dieter Muller (Soeur Emmanuelle)

Dieter Muller (Soeur Emmanuelle)


*Jeśli jesteście zainteresowani jak powstawał i kształtował się mój ogród zapraszam na podróż przez moje wątki na Forum Ogrodniczym. Lektura na długie, zimowe wieczory, a przy okazji można odwiedzić mnóstwo ogrodów, które naprawdę zapierają dech w piersiach :*

https://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=52&t=83270