Schone Maid

Jednym zdaniem? - Zapach i niesamowicie "napakowane" kwiatostany - to dwa główne powody, dla których należy zwrócić uwagę na to cudeńko..

 

Co można napisać o róży, która jest u mnie od zaledwie dwóch lat? Samo wyszczególnienie w top 10 mówi samo za siebie. Oczarowała i bezpowrotnie skradła me serce. Mam nawet takie przeczucie, że gdyby w kolejnym roku miała gorszy sezon to potrafiłabym jej wszystko wybaczyć :P Dlaczego? Wystarczy spojrzeć na budowę jej kwiatów.

Schone Maid

Pierwsze kwitnienie tej odmiany to prawdziwy szał, dosłownie bukiet kwiatowy i to już w drugim roku po posadzeniu. Róża niemieckiej firmy Tantau została wprowadzona do sprzedaży w 2013r. Mój egzemplarz bardzo szybko zbudował dosyć szeroki krzew ok 1m szerokości i nieco ponad metr wysoki. Bez problemów przetrwał zimę (kopczyk + okrycie z włókniny). Wstarczyło dwa lata obserwacji rośliny i jej tempa wzrostu, alby nauczyć mnie żeby tę odmianę ciąć dosyć nisko. Mnogość kwiatów potrafi poważnie ugiąć łodygi, szczególnie te młode. Z biegiem czasu problem przestaje istnieć, ale mocne cięcie nawet po pierwszym kwitnieniu utrzymuje krzew w ładnym kształcie, bez wysokich pędów (w pierwszym roku zdarzały się takie na 1,5m).

Schone Maid

Jeśli ktoś uważa, że Schone Maid to kolejna przeciętna z wielkiej grupy różowych róż to baardzo się myli. Moim zdaniem nie da się jednoznacznie opisać jej koloru. Brzegi różowe natomiast środkowe płatki przebarwiające się na brzoskwiniowy, morelowy aż do łososiowego. Istotny jest też okres kwitnienia, im bliżej jesieni tym więcej morelowych przebarwień. Poza intrygującym kolorem i wielkością kwiatów - średnica 12cm, róża wabi nas do siebie niesamowitym, owocowym zapachem. Gęsto wypenione kwiatostany są odporne na palące słońce i trzeba przyznać, że deszcz również nie wyrządza jej większej szkody. Oczywiście długotrwałe opady wypełnią ciężkie kwiaty wodą i przez to zwieszają się ku ziemi, nie zdarzyło się jednak żeby kwiatostany lub pąki zaczynały gnić. Naprawdę warto posadzić ją obok miejsca gdzie czesto spędzamy czas.

Schone Maid

Schone Maid

Schone Maid

Schone Maid

Schone Maid

Schone Maid

Schone Maid

Schone Maid