Lichfield Angel

Niewiele u mnie róż o jasnych kwiatach. Co ciekawe aż dwie trafiły do ścisłego top 10. Kilka słów o jednej z nich. Silnej, pachnącej anielskiej i angielskiej ;)

 

Lichfield to bardzo odporna i stosunkowo młoda odmiana, wypuszczona na rynek przez Austina w 2006r. Już po dwóch latach obecności na mojej rabacie mogę śmiało powiedzieć, że potrafi szybko stworzyć zgrabny krzew o trwałych kwiatach i urzekającym wyglądzie.

Lichfield Angel

Patrząc na jej kwiaty myślimy o lekkości i zwiewności, tymczasem ta pannica, poza wyglądem, niewiele ma wspólnego z delikatną damą - potrafi dzielnie przetrwać susze, lekkie przymrozki i kwitnąć dalej. Jeśli dodamy do tego korzenny zapach kwiatów (średnicy powyżej 10cm), to otrzymujemy jednen z lepszych krzewów, przynajmniej w moim ogrodzie :). Powinnam dodać kilka słów o barwie kwiatów. W opisach szkółkowych spotkałam się z określeniem brzoskwiniowo - różowe, morelowe... Faktycznie zdażają się odcienie zbliżone do morelowego, szczególnie podczas jesiennych kwitnień. Na słonecznym stanowisku Lichfield bliżej jednak do białej damy z delikatnymi kremowymi muśnięciami niż apetycznej brzoskwinki. 

Lichfield Angel

Czy warto zaprosić ją do siebie? Oczywiście! Jestem jak najbardziej na tak! Myśle, że Pan Mąż, który wybrał akuratnie ten okaz ( a uwierzcie, baaaardzo rzadko udziela się w różanych zakupach), działał pod wpływem niejasnej intuicji i ta intuicja go nie zawiodła. Róża sprawuje się bardzo dobrze. Jest odporna na choroby grzybowe, jej kwiaty nie palą się w słońcu, ani nie zasychają po długotrwałych opadach. Z mrozoodpornością też nie ma większego problemu. Zeszłoroczne mrozy ponad -20 C przetrwała jedynie pod kopczykiem. Wiosną cięłam ją jedynie kosmetycznie, usuwająć podmarznięte końcówki pędów czy pojedyncze, bardzo wiotkie gałązki. Po trzech latach zbudowała krzew wysokości ok 1,5 m. więc planując różaną rabatę warto uwzględnić jej miejsce w drugim czy nawet trzecim rzędzie nasadzeń. Trzeba jednak mieć na uwadze, że w pierwszym roku łodygi były dosyć wiotkie, a duże kwiaty miały tendencje do zwieszania główek. W tym roku, jak widać na zdjęciach, łodygi były na tyle mocne, alby bez podpór cieszyć oczy swoim wzrostem i kwitnieniem.

Lichfield Angel

Lichfield Angel

Lichfield Angel

Lichfield Angel

Lichfield Angel

Lichfield Angel