Chleb z karmelizowaną cebulką

Chleb niecodzienny, pasujący do sałatek, porannych kanapek, wprost wymarzony jako dodatek do zup. Z nutą miodu i czarnego pieprzu.. Pyszności!

 

We wtorek przypadał Światowy Dzień Chleba. Obiecałam na fb  przepis i jak zwykle preciągnęłam :( Ale po dwóch nocach praktycznie bez snu, okraszonych katarem, kaszlem i inhalacjami, wreszcie ogarnęłam najgorsze i udało się odkopać zdjęcia.

Przepis podpatrzyłam u mojego instagramowego guru wypiekowego @onijka (baardzo gorąco polecam zaglądnąć na profil), Edyta natomiast nadmieniła w swoim poście, że recepruta została zaczerpnięta z Ilustrowanej Encyklopedii Chleba. Tak więc drogą pantoflową leci dalej w świat :)

4 szkl mąki pszennej (może być bułkowa lub chlebowa albo zwykła)
1i 1/2 łyżeczki soli
1i 1/2 łyżeczki drożdży instant ( 17g swieżych drożdży)
1/2 łyżeczki świeżo zmielonego pieprzu
1 i 1/4 szkl wody (ewentualnie dodac odrobine więcej)
1 łyżka płynnego miodu 
4 łyżki masła 
2 cebule, posiekane 

Cebule podsmażyć na maśle, na niewielkim ogniu do zrumienienia. Na sitku, zachowujac masło, odsączyc cebulkę. W misce umieścić wszystkie suche skladniki, wymieszać, dodać miod, wode i zacząć wyrabiać ciasto, dolewając ewentualnie odrobinę wody wiecej, gdyby było za suche.

Jeśli używamy świeżych drożdży należy rozpuścić je w wodzie i od razu wlewać do mąki (bez konieczności robienia  zaczynu), dodać zachowane masło ze smażenia cebuli, wyrabiać i na końcu już dosypać cebulkę. Wyrabiać ciasto do momentu aż będzie elastyczne.

Przykryć miske i pozostawić do wyrastania. Gdy wyraźnie podwoi swoją objętość, wyjać ciasto na blat, chwilke wyrobić, uformować kulę i pozostawic np na papierze do pieczenia przykryte (lub w koszyku) do ponownego wyrastania (ok 45 min). U mnie ciasto wyrastało od razu w naczyniu, w którym było pieczone. Rozgrzać piekarnik do 220°C. Piec 10 min w temp 220°C, po czym zmniejszyć do 200°C i piec jeszcze 25-30 minut ,aż postukany w spód, wyda głuchy dźwięk. Studzić na kratce. 

chleb z karmelizowaną cebulką

chleb z karmelizowaną cebulką

chleb z karmelizowaną cebulką

chleb z karmelizowaną cebulką

chleb z karmelizowaną cebulką